Büyükelçi Magro: İki toplumun çok yakın olduğuna inanıyorum

FRANSA’nın Türkiye Büyükelçisi Herve Magro İzmir’deki Küçük Kulüp Derneği’ni ziyaret etti. Küçük Kulüp Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Sarıgedik, Magro’yu dernek merkezinde ağırladı. İkili, iki ülkenin dostluk ve geleceğe yönelik duygularını paylaştı.

Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Herve Magro İzmir’deki Fransız Kültür Merkezi’nin bahçesinde faaliyet gösteren Küçük Kulüp Derneği’ni ziyaret etti. Türkiye’de doğup ailesiyle Fransa’ya giden, 7’den 13 yaşına kadar Ankara’da yaşayan, 2020 yılının ağustos ayında Fransa’nın Ankara Büyükelçisi olarak göreve başlamasından önce de kariyer yolu 1988 ve 2009 yıllarında Türkiye’ye düşen Herve Magro, Türk halkıyla kurduğu bağı ve ikili ilişkileri anlattı. Türkçe konuştuğu için günlük yaşantısında Türk halkıyla rahat iletişim kurduğunu belirten Magro, “Bu kentin sokaklarında kendimi tam bir yabancı gibi hissetmiyorum. Türk halkıyla rahatça iletişim kurabiliyorum. Çok şanslıyım çünkü eşim de buraları seviyor. Onun için buralarda birlikte dolaşıyoruz” dedi.

‘DERNEK KATKISI ÖNEMLİ’

Derneğin önemli bir misyonu yerine getirdiğine vurgu yapan Magro, “Küçük Kulüp Derneği ‘Alliance’ iki ülkenin insanlarının anlaşarak beraberce yaşaması hedefiyle Türk-Fransız toplumu arasında sağlam bir köprü oluşturuyor. Faaliyetlerinizin artarak devam etmesinden yanayım. Dernek Başkanı Emre Sarıgedik ve arkadaşlarını iki ülkenin dostluğuna verdikleri önem için kutluyorum” ifadelerini kullandı.’DOSTLUĞUMUZ KÖKLÜ’

Büyükelçi Magro’yu ağırlamaktan onur duyduğunu vurgulayan Sarıgedik, “İki ülkenin ilişkisi dostluğu çok eskilere dayanıyor. İki toplumun birbiri ile iletişimi 5 asırdan daha eski. Bu derin dostluğu aklımızdan çıkarmıyoruz. Geçmişi unutmadığımız gibi iki toplum olarak geleceğe bakıyoruz. Arada sırada çıkan problemleri doğal karşılıyor zamanla pekişen dostluğumuza güveniyoruz. İki ülkenin, iki toplumun çok yakın olduğuna büyük problemler çıkmayacağına inanıyoruz. İki Akdenizli ülke olarak çok şey paylaşıyoruz. Küçük Kulüp Derneği olarak iki ülke insanın dostluğunun pekişmesine ve gelişmesine önemli katkılar sağlıyoruz” diye konuştu.

Yorum yapın

vozol 10000 vozol 12000 vozol 12000 vozol 10000 vozol puff dizipal