DisplayPort 2.1 Standardı Duyuruldu

VESA (Video Electronics Standards Association), bu hafta DisplayPort 2.0‘ın yerini alan ve geriye dönük uyumluluk sağlayan DisplayPort 2.1 standardını yayınladı. DP 2.1 güncellemesi verimlilikle ilgili birkaç önemli değişikliği beraberinde getiriyor.

UHBR (Ultra yüksek Bit Hızı) özellikli ürünler de dahil olmak üzere, önceden sertifikalandırılmış tüm DisplayPort 2.0 ürünleri aslında DisplayPort 2.1 özelliklerinin tamamını destekliyor olacak. Buna ekran kartları, bağlantı istasyonları, monitörler, DP40/DP80 kabloları da dahil. Başka bir deyişle, önceden onaylanan tüm ürünler yeni v2.1 kapsamına girecek.

Bununla birlikte, standart DP kablosundan USB4 bağlantısına ve DP USB-C konektörüne kadar tüketiciler için sunulan çeşitli bağlantı standartlarıyla birlikte daha iyi verimlilik sunuluyor. Bildiğiniz gibi DisplayPort Alt Modu ile USB-C bant genişliğini kullanmak mümkün. DisplayPort 2.1, hem DisplayPort hem de USB4’e hizmet veren ortak bir PHY üretimini kolaylaştırmak için daha gelişmiş uyumluluk sunuyor. Buna ek olarak, DisplayPort tünellemesinin USB4 bağlantısı üzerinden diğer I/O veri trafiğiyle daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için yeni bir DP bant genişliği yönetim özelliği eklendi.

Duyuruda ayrıca kablo özelliklerinin güncellendiği bildirildi. VESA, DisplayPort 2.1 ile gelişmiş yeteneklere ve iki metreyi aşan daha uzun kabloların kullanımına izin verecek. Kablolarla ilgili söylemler şu şekilde:

VESA sertifikalı DP40 kablolar, dört şeritli UHBR10 bağlantı hızını (10 Gbps) destekliyor ve maksimum 40 Gbps verim sağlıyor. VESA sertifikalı DP80 kablolar ise dört şeritli UHBR20 bağlantı hızını (20 Gbps) desteklerken maksimum 80 Gbps verimlilik sunuyor.

Yorum yapın

bypuff.com stlpuff.com vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com