Hızlandırılmış Arındırma Programı

Hızlandırılmış Opiyat Arındırma Programıdır. “Hızlı detoksifikasyon”, hastaların prosedürü tolere etmelerini sağlayacak semptomatik rahatlama hedefler. Opioid antagonistinin uygulanmasıyla eroinden (veya diğer opioidlerden) geri çekilmeyi hızlandırma işlemidir. HAP, rutin bir tedavi değil, kısa süreli yatışı zorunlu hastalarda kullanılması gereken bir yöntemdir.HAP tedavisinde her hastaya yönelik tedavi programı düzenlenir. Tek başına kullanılmasından ziyade uzun süreli psikososyal tedavi ile birlikte uygulanması gereklidir.

Opioid yoksunluklarında yaygın vücut ağrıları, karın ağrısı , sıcak ve soğuk basması kemik, eklem ve kas ağrısı , uykusuzluk ve/veya rahatsız edici uyku , kramplar , opioidler için yoğun istek (craving) , huzursuzluk, esneme, göz yaşarması , hapşırma , iştahsızlık gibi semptomlar görülebilir.

HAP programına gelecek olan danışanlarımızın her şeyden önce kendi isteğiyle gelmesi ve yatışı kabul etmesi  gereklidir.Aile fertlerinin yada yakınlarının zorlamasıyla yatış yapılması uygun değildir. Sosyal desteği iyi olan ve depresyonu olmayan hastaların programa alınması daha doğru olur. Psiköz öyküsü , kalp hastalığı ,kronik böbrek yetmezliği , şiddetli karaciğer hastalığı (sarılık, ensefalopati vs) , gebelik , alkol, benzodiazepin veya stimulan bağımlılığı tedavi programına dahil edilmez.

Yatıştan önce kullanılan madde miktarını en az düzeye indirmesi hakkında hasta bilgilendirilir. Yatış öncesi HAP yan etkileri ve yaşayabileceği sorunlar konusunda bilgilendirme yapılır.Yatış onay formu imzalatılır.Hasta ve aileye yatış sonrası takibin önemi hakkında bilgi verilir.Hasta ve aile servis kuralları hakkında bilgilendirilir.İdrar tarama testleri yapılır. 

Yoksunluk belirtileri düzenli olarak her gün izlenir. Psikososyal desteğe başlanır. Psikososyal destek olarak grup terapisi ,bireysel psikoeğitimler , sanatsal aktiviteler ( Haftanın belirli günleri ebru, ahşap boyama gibi aktiviteler düzenlenmektedir.) yapılır. Süreç sonunda yani 5.gün opioid antagonisti olan naltrekson implant karın bölgesinde cilt altına uygulanır.Uygulanan implantın etki süresi 3 aylıktır. Naltrekson implantı beyindeki opioid reseptörlerine bağlanarak eroin isteğini ve yoksunluğunu engeller.  Takılan implantı etki süresi bittiğinde tekrar opioide kaymalar yaşanır. O yüzden takılan implantın tek seferlik değil en az bir yıl süre koruma sağlaması için üst üste tekrarlanarak takılması önerilir.

Yorum yapın

bypuff.com stlpuff.com vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com