Ryzen 9 7950X, Tek CCD ile Daha Yüksek Oyun Performansı Sunuyor

Yeni piyasaya çıkan AMD Ryzen 9 7950X‘i kısa bir süre önce detaylıca incelemiştik. 16 çekirdekli işlemci, içerisinde her biri sekizer çekirdek barındıran iki ayrı CCD’ye (CPU complex die) sahip. İki kalıp yan yana geldiğinde ise toplamda 16 çekirdek ortaya çıkıyor. CCD-2’yi devre dışı bırakan CapFrameX, yaptığı testlerle birlikte ilginç sonuçlar elde etti.

AMD’nin amiral gemisi işlemcisi, tek CCD ile birlikte çalıştığında oyunlarda %10’a kadar daha yüksek performans gösterdi. Bunun temel nedeni ise CCD-2’deki çekirdeklerin daha düşük maksimum frekansa sahip olmaları. Yapılan bazı testlerde CCD-1’de bulunan çekirdeklerin 300 MHz’e varan farklarla CCD-2’dekilerden daha yüksek frekanslara çıktığı tespit edilmişti. Yüksek frekanslar bildiğiniz gibi oyunlarda oldukça önemli.

İşlemci içindeki komplekslerden ikincisi devre dışı bırakıldığında potansiyel güç (230 W’a kadar) tamamen diğer birime kalıyor. CCD-1’de yer alan 8 çekirdek, böylelikle daha yüksek frekanslara çıkabilirken aynı zamanda üst seviyelerde daha uzun süre kalabiliyor. Tüm hepsi için geçerli olmasa da, oyunlar bildiğiniz gibi daha çok tek çekirdek performansından faydalanıyor.

CapFrameX yalnızca Metro Exudus testlerini paylaştı. Tek CCD ile çalışan 7950X ortalama 176 FPS elde etmiş görünüyor. Çift CCD’nin devrede olduğu tam yapılandırmada ise ortalama FPS değeri 151 olarak kayıtlara geçti.

Yorum yapın

bypuff.com stlpuff.com vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com